04 ارديبهشت 1397 ساعت 00:38

المان یا نماد شهری ترکیبی است پیکروار که در ساخت آن از ویژگی های درونی احجام و اشکال هندسی و ... استفاده می شود.

 

این ترکیب دارای یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیباست به گونه ای که پس از خودنمایی در سطح شهر افراد را جذب و ذهنشان را درگیر خود می کند. المانها همانند مجسمه ها که مستقیما منظور خود را بیان میکنند نیستند، فکر و اندیشه و تامل انسان را در برخورد با خود میطلبد و همین درگیری ذهنی باعث ماندگاری آن در اذهان می شود.

در ادامه سلسله گزارشات در خصوص کارگروه سیما و منظر شهری شهرداری رباط کریم، خانم مهندس سردابی مسئول هماهنگی کارگروه مذکور توضیحاتی پیرامون طرح المان نوروزی هفت سین چهارراه مصلی به شرح زیر ارائه نمود:

- در ايران باستان براي نوروز هفت چيني تدارك ديده ميشد كه هم وندان (خانواده) بر گرد آن جمع ميشدند و به پاس داشت سال نو ايام نو را گرامي ميداشتند. اين نكته ما را بر آن داشت با توجه به موقعيتي كه اين لچكي در شهر دارد و همواره مكان تدارك هفت سين شهري بود به طراحي يك المان هفت سين دائمي با موضوعيت بهار و طراحي كفسازي به نحوي كه بتوان گرد آن جمع شد بپردازیم.

بدین منظور پس از بررسی وضع موجود و تطابق طرح تفصیلی، با همکاری واحد عمرانی، شهرسازی و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری به آماده سازی این مصوره پرداخته شد و طی جلسات صورت گرفته‌، طرح المان نوروزی در این محل تصویب شد. کانسپت و پایه اولیه طرح برگرفته از ۴ عنصر آب، خاک، هوا و آتش می باشد و با توجه به تقارن نصب این المان با ایام نوروز، استفاده از آبجکت درخت، کبوتر و ساختار گل در نگارگری ایرانی طراحی و اجرا شد كه پس از ايام نوروز آبجكت هاي هفت سين از روي اين المان برداشته و در ايام ديگر سال گلدان هاي گل جايگزين آنها مي شود.

وی همچنین از طی مراحل ساخت المان كاروان جاده ابريشم كه به نمايش تاريخ و تمدن ٦٠٠٠ ساله رباط كريم مي پردازد خبر داد و افزود: به توصیه دکتر میرزمانی شهردار محترم رباط کریم، جزئیات فراخوان از هنرمندان شهر برای ارائه طرحهای پیشنهادی آماده شده است که به زودی اخبار آن از طریق رسانه ها به شهروندان محترم اعلام خواهد شد.

گفتنی است در کارگروه سیما و منظر شهری، شهردار رباط کریم به همراه معاونین عمرانی، شهرسازی و معماری، فرهنگی و اجتماعی، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز، روابط عمومی و کارشناسان نخبه حوزه های مذکور حضور دارند.

لازم به توضیح است طراحی و اجرای المان نوروزی چهارراه مصلی با همکاری آقایان مجيد قزويني، اميرحمزه اسماعيلي، محمد صيفي كار، حميد موسوي، يوسف جعفري صورت پذیرفت.

Back to Top

Template Design:Dima Group