04 آذر 1396 ساعت 01:38

گفتگویی صمیمانه با مهندس مختاری در خصوص مسائل شهر رباط کریم در آستانه هفته دولتشهردار رباط کریم در گفتگویی صمیمانه ضمن مروری بر اقدامات صورت گرفته در سه سال اخیر در شهر رباط کریم دیدگاه ها و نظرات خود را در خصوص مسائل مختلف شهر و روند اجرای پروژه های عمرانی و همچنین مسائل مهمی که هم اکنون شهر با آن در ارتباط است را تشریح نمود . همچنین از پروژه‌هایی که در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسند اطلاعاتی ارائه نمود و نظرات اش را در خصوص این اقدامات بیان کرد که در ذیل مشروح گفتگو با شهردار رباط کریم را می‌خوانیم :

با سلام و عرض خداقوت خدمت شما مهندس مختاری، لطفاً توضیحاتی در خصوص رویکرد کلان تان برای نحوه اداره و مدیریت شهر را بیان نمایید .

سلام خدمت شما بابت قبول زحمت و همچنین شهروندان شریف رباط کریم که در 3 سال گذشته همواره مجموعه شهرداری را مورد لطف قرار داده و همین قدرشناسی موجب شده است تا با همه وجود در خدمت شهر رباط کریم باشیم . باید عرض کنم ما خادم مردم هستیم و مردم شهر رباط کریم آنقدر لیاقت دارند که موجب شود ما خدمات مان را به شکل هر چه بهتری  در اختیار مردم قرار دهیم.

 شهر یک موجود زنده است و نحوه شکل گیری آن و فضاهای موجود باعث اثر مستقیم بر روح و روان شهروندان و نحوه نگرش آنها به زندگی می‌گردد، به همین منظور همواره تلاش کردیم تا نسبت به رفع نیازهای شهروندان با در نظر گرفتن اولویت ها و همچنین با توجه به محدودیت امکانات و منابع اقدام گردد تا رضایت‌مندی و رفاه بیشتری را در سطح شهر شاهد باشیم .

لطفاً نظرتان را در خصوص پروژه‌های عمرانی انجام شده و وضعیت عمرانی شهر رباط کریم بیان نمایید.

وضعیت در بخش عمران شهری خیلی مطلوب نیست چراکه در خصوص تامین زیرساخت‌های اساسی شهر در تاریخ شکل‌گیری مدیریت شهری رباط کریم از ابتدا به صورت بنیادی و اساسی زیرساخت‌ها پیش بینی نشده و همچنین ظرفیت آینده شهر نیز در نظر گرفته نشده است.

 شهر رباط کریم یکی از مهم ترین شهرها در حاشیه شهر تهران می باشد و دروازه ورودی چندین استان به استان تهران می باشد و سیل انبوه مهاجران در سال های اخیر موجب گردید تا زیرساختهای موجود پاسخگوی نیازهای جمعیتی امروز شهر را نداشته باشد اما خوشبختانه مجموعه شورای اسلامی شهر رباط کریم وظایف خود را عمل کرده و در این راستا برنامه‌ریزی کرده است و تلاش نموده است تا بهترین امکانات را برای مردم مهیا سازد و در یک برنامه کوتاه مدت نمره قبولی کسب نمایند .

وی ادامه داد: البته کم و کاستی هایی که وجود دارد مشکلاتی است که نیاز به برنامه‌ریزی طولانی‌مدت دارد ، در اواخر سال ۹۴ تدوین برنامه راهبردی ۵ ساله شهر رباط کریم با همکاری مجموعه شهرداری آغاز گردید که اولین سال شروع این برنامه در سال ۹۶ است و حرکت در راستای برنامه ریزی و چارچوب در نهایت به نفع مردم شهر رباط کریم خواهد بود .

لطفاً اگر ممکن است توضیحات بیشتری در خصوص این برنامه ارائه دهید .

این برنامه سعی نموده است تا در خصوص تمام جنبه های شهر و با رویکرد مدیریت یکپارچه شهری که متولی آن شورای شهر و مسئولان می باشند توسط برنامه هایی که اجرای آن به شهرداری محول خواهد شد ، شهر را در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی ،عمرانی، خدمات شهری، بهداشت شهری و فضای سبز در یک برنامه ۵ ساله به پیش ببرند که این برنامه با فکر و برنامه ریزی تهیه گردید و به تصویب شورای اسلامی شهر نیز رسیده است.

 امیدواریم شرایط فراهم شود که این برنامه را در ۵ سال آینده اجرایی نماییم و شهر رباط کریم اولین شهری باشد که با برنامه ریزی جامع و راهبردی به پیش می‌رود.

 یکی از نگرانی هایی که در سطح شهر به خصوص برای سرمایه‌گذاران و همشهریان وجود دارد تصویب طرح تفصیلی و نحوه ابلاغ آن به شهروندان است، چرا تاکنون این برنامه مصوب نشده و تاکنون در اختیار مردم گذاشته نشده است .

طرح تفصیلی در بهمن ۹۵ به تصویب رسید و در روزهای آتی اجرا می‌شود، یکی از معضلات شهر در عدم توسعه نیافتگی اش بود که با تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی نقطه نظرات و تغییرات لازم برای ایجاد زمینه های توسعه در شهر رباط کریم پیش بینی گردیده و مصوب شده است.

 در نبود طرح تفصیلی مشکلات زیادی گریبانگیر شهر بوده است از جمله عدم تطابق کاربری ها ، بلاتکلیف بودن مجتمع های تجاری مانند ولیعصر و عرفان و دیگر مشکلاتی که در این خصوص به طور روزانه شهروندان با آن دست و پنجه نرم می کردند که انشاء الله با ابلاغ طرح تفصیلی جدید شهر مشکلات مربوط به کاربری ها و بافت های شهری تا حد زیادی مرتفع خواهد شد.

در سال‌های اخیر که شما متصدی شهر رباط کریم بودید یکسری اقدامات برای طرح نوسازی و بهسازی شهر رباط کریم انجام شده است لطفاً توضیحاتی در این خصوص بیان نمایید.

 قانون نوسازی از سال ۱۳۹۴ آغاز به فعالیت نمود و شهر رباط کریم از لحاظ مولفه های نوسازی ممیزی شده است که در قبال این اقدام مردم می‌توانند به راحتی عوارض سالیانه خود را پرداخت نماید ،همچنین با اجرای طرح ممیزی بهسازی و نوسازی شهر رباط کریم حدود یکصد میلیارد تومان از طلب‌های شهرداری رباط کریم شناسایی شده است که به دنبال راهکارهای قانونی جهت اخذ این بدهی ها هستیم .

عملکردتان را در یکسال اخیر چگونه ارزیابی می کنید و چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

احداث ۲۴ پارک محله ای ، پارک ۱۸ هکتاری آبشناسان ، پارک‌ملل، کمربند سبز شهر رباط کریم ،تفرجگاه فرهنگیان از جمله اقداماتی است که در سه سال اخیر در زمینه پارکها و فضای سبز انجام شده است ، ضمن اینکه تمامی پارک های محله های شهر رباط کریم احیا گردیده و هم اکنون به صورت فضاهای پویا پذیرای شهروندان گرامی برای گذراندن اوقات خود هستند ، همچنین در راستای تسهیل عبور و مرور شهری ۵۰ هزار متر از معابر اصلی شهر آسفالت گردیده است که شامل آسفالت معابر عمده مانند معابر اصلی شهر بلوار امام خمینی (ره)، کمربند شمالی در حال تراش و روکش آسفالت است .

 اقدامات شما در سه سال اخیر در خصوص امور فرهنگی و اجتماعی چه بوده است ؟

در حوزه فرهنگی و ورزشی مجموعه فرهنگسرای باران به دنبال برنامه‌ریزی برای آغاز فعالیت های آن هستیم ، بازسازی فرهنگسرای معلم در حال انجام است و فضای درونی و سیستمهای نور و صدا جهت فعالیت‌های هنری و گردهمایی‌های شهری بازسازی گردیده است، دارالقران شهر رباط کریم در خدمت شهروندان قرار گرفته و ۲۳۰۰  قرآن آموز در حال آموزش هستند و در مسابقه سراج منیر در مقاطع مختلف برگزار گردید که با استقبال فراوان از قاریان کشوری و شهری استعدادهای جوانان و نوجوانان ما در این زمینه در حال کشف آموزش و شکوفایی است .

با توجه به فرارسیدن هفته دولت شهرداری رباط کریم در سال گذشته چه پروژه هایی را به ثمر رسانده است و جزئیات این پروژه ها را بیان کنید.

استادیوم ورزشی الارد زیرساخت‌های اولیه خود را به اتمام رسانده و هم اکنون در مرحله کاشت چمن می باشد که می تواند با تکمیل آن ظرفیت بسیاری در تقویت توسعه ورزش شهر رباط کریم و جذب بیش از ۶۰ هزار نفر در سال برای انجام فعالیت‌های ورزشی داشته باشد،شهربازی گل نرگس و ورزشگاه الارد در هفته دولت افتتاح می گردند.

 در سال گذشته ۱۳۰ پروژه تکمیل شده است و درهفته دولت ۱۱ پروژه عمرانی در دستور کار قرار دارد، این پروژه ها عبارتند از پیاده رو سازی فاز اول بلوار امام خمینی (ره)،  آسفالت بلوار آزادگان، تعریض و رفع معارض خیابان بهداشت الارد و تکمیل و احداث ساختمان راهورافتتاح می شود .

 بهره‌برداری از سالن فرهنگسرای معلم و پیاده روسازی شترخوار، پارک محله ای خیابان امینی ،نمایشگاه گل و گیاه برکت وبهره برداری از پارک شماره ۲ برکت در تقی آباد، تکمیل پارک معلم از جمله پروژه‌هایی است که در هفته دولت به بهره برداری خواهند رسید.

 لطفاً نظرات خود را در خصوص عملکرد مالی شهرداری رباط کریم در سه سال گذشته و همچنین شفافیت و گزارشات و موجود برای آگاهی شهروندان در خصوص رفع ابهامات و پرسش های به وجود آمده را بیان کنید .

باید بگویم مستند ترین گزارش های مالی در سه سال اخیر در شهرداری رباط کریم تهیه گردیده است که به مرجع نظارت بر شهرداری یعنی شورای اسلامی شهر رباط کریم ارجاع داده شده است.

 در شهرداری رباط کریم در سه سال اخیر مدیریت بدون پول انجام شده است اما موضوع این نیست که شهرداری چگونه با استفاده از اقتصاد مقاومتی اقدام به اجرای پروژه های عظیم شهری نموده است آنچه که در اهداف شهرداری مهم است آن است که اصل خدمات شهرداری به مردم محقق گردد و مردم از این خدمات منتفع شوند و همچنین در این فعل و انفعالات شهرداری بدهکار نباشد.

 متاسفانه شهرک آبشناسان بخش تازه تاسیس شهر می باشد که از زیر ساخت های زیادی برای رفاه عمومی شهروندان در ساکن در این منطقه برخوردار نیست لطفاً اقداماتی را که در این نقطه از شهر انجام شده است را بیان نمایید و چه اقداماتی برای بهبود وضعیت ساکنان در این قسمت از شهر انجام خواهد شد؟

 مسکن مهر آبشناسان رباط کریم علیرغم همه انتقادات و طرفداری هادر برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت توانستیم این شهرک را سر و سامان دهیم، متاسفانه مسکن و شهرسازی به تعهدات خود پایبند نبود و کماکان شهرداری از طریق منابع داخلی خود اقدام به اجرای پروژه ها و رفع ایرادات در این شهرک می نماید .

همچنین پیمانکاران که در این شهرک اقدام به ساخت و ساز نموده اند پروژه های خود را نیمه کاره و بدون احداث فضاهای اولیه در شهر رها نمودند و متاسفانه زیرساخت‌ها و بهبود فضای بیرونی آپارتمان ها و محوطه سازی و همچنین تامین امکانات بهداشتی و جمع آوری زباله ها و خدمات شهری در سطح شهرک با بودجه شهر رباط کریم انجام می گردد در حالی که این شهرک هیچگونه درامدزایی برای شهرداری رباط کریم ندارد .

 این شهرک با مشکلات زیرساختی مانند عدم هدایت آبهای سطحی مواجه است که با مطالعاتی که توسط کارشناسان انجام شده است در یک برنامه بلند مدت شهرداری اقدام به احداث سیستم هدایت آبهای سطحی و طرح هایی مانند پیاده رو سازی و دیگر نیازهای شهرک انجام خواهد داد، ضمن اینکه پارک آبشناسان با هزینه هنگفت احداث گردید تا ساکنان بتوانند از فضای سبز و پارک بهره مند گردند .

خدمات آموزشی و رفاهی بهداشتی در این شهر نیاز است که امیدوارم دولت توجه بیشتری داشته باشد و بتوانیم با مذاکرات و رایزنی هایی که در این خصوص انجام خواهیم داد امکانات بیشتری را برای شهروندان فراهم آوریم .

در پایان  ضمن تقدیر و تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار قرار دادید اگر نکته‌ای مد نظرتان هست را بیان نمایید.

 لازم میدانم از همه عزیزانی که مارا در انجام خدمات رسانی به مردم فهیم شهر یاری نمودند تشکر نمایم و از همکاری شورای اسلامی شهر نیز بابت همدلی و همکاری های صورت گرفته تقدیر و تشکر نمایم و توفیق تداوم خدمات رسانی به شهر تاریخی رباط کریم را از درگاه خداوند متعال خواستارم و امیدوارم آن چه را که خیر و صلاح مردم است اتفاق بیفتد و در پیشگاه مردم که همیشه قضاوت کنندگانی منصف بوده اند از آزمون خدمت سربلند بیرون بیاییم .

Back to Top

Template Design:Dima Group