04 آذر 1396 ساعت 01:49شهردار رباط کریم با بیان اینکه سد معبر و اشغال معابر موجب زیر پا گذاشته شدن حق شهروندان از داشتن پیاده رو هایی مناسب و امن می گردد در یادداشتی به تشریح نظراتش در این خصوص پرداخت .به گزارش اداره روابط عمومی شهرداری رباط کریم ، مهندس مسعود مختاری از اشغال پیاده روها توسط برخی از فروشندگان مصالح در بلوار آزادگان و نقاط دیگر شهرخبر داد وگفت: متاسفانه گاه سدمعبر برخي کسبه و اصناف، مزاحمت و نارضايتي هايي را در شهر ايجاد کرده است و اين مشکل در بلوار امام خميني(ره) و منطقه مركزي بسيار مشهود و قابل لمس است.

مطابق تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری‌ها، اراضی کوچه‌های عمومی، میدان‌ها، پیاده‌روها، خیابان‌ها و به طورکلی معابر، مسیر رودخانه‌ها، نهرها، مجاری فاضلاب شهرها، باغ‌های عمومی، گورستان‌های عمومی‌ و درخت‌های معابر عمومی ‌واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است، ملک عمومی ‌محسوب می‌شود و در مالکیت شهرداری است.

بر اساس قانون، شهرداری‌ها موظفند از معابر به عنوان ملک عمومی حفاظت کرده و آن را برای استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز به میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی که حق طبیعی هر شهروندی می باشد، جلوگیری کنند.

همچنین به استناد تبصره یک بند 2 ماده 55 قانون شهرداریها، شهرداری ملزم به پاکسازی معابر عمومی است و نسبت به رفع هرگونه سد معبر توسط فروشندگان و اصناف اقدام خواهد کرد .

مختاری ادامه داد : برخي واحدهاي صنفي نيز مثل برخي در و پنجره سازها يا مكانيك ها با اشغال و سدکردن گذرگاه و پياده روها مانع تردد آسان شهروندان مي شوند كه بهتر است قبل از اين که شهرداري از ابزارهاي قانوني براي برخورد با آنان استفاده کند، با فرهنگ سازي اين روند بهبود يابد.

 وی تصریح کرد : شهرداری در صورت مشاهده برای بار اول به صورت شفاهی خواستار رفع سد معبر توسط فروشنده می گردد و در صورت تکرار راساً نسبت به جمع آوری و رفع سد معابر عمومی اقدام خواهد کرد.

شهردار رباط کریم در پایان ضمن تقدیر از شهروندان جهت حساسیت به مسائل شهرشان خواستار همکاری اصناف و کسبه محترم در جهت داشتن شهری زیبا و چشم نواز شد و بیان داشت : مطمئنا ظاهری زیبا و مرتب در سطح شهر هم تشویق کننده شهروندان برای حضور در شهر و هم موجب رونق کسب و کار خواهد شد و به سمت شهری پویا حرکت خواهیم نمود .

Back to Top

Template Design:Dima Group